ABD’li Yetkililerden İsrail’e Çağrı: Gazze’ye Yardımların Ulaştırılması İçin Sınır Kapısı Açılmalı

featured

Üst Düzey ABD’li Yetkililerin İsrail’e İlettiği Mesaj

İsrail devlet televizyonu KAN’ın aktardığı habere göre, üst düzey ABD’li yetkililer, Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması için Refah Sınır Kapısı’nın acilen açılması gerektiğini belirtti.

Refah Sınır Kapısı’nın Kontrolü Üzerine Yoğun Görüşmeler

İsrail ordusunun bölgeden ayrılmasının ardından sınır kapısının kimin kontrol edeceği konusunda güvenlik teşkilatında yoğun görüşmelerin başladığı ifade edildi. İnsani yardımların geçişi için sınır kapısının ne zaman açılacağının belirsiz olduğu bildirildi.

Kimin Sorumlu Olacağı Henüz Net Değil

ABD’nin, Refah Sınır Kapısı’ndan kimin sorumlu olacağı konusunda İsrail’in henüz net bir açıklama yapmadığını belirttiği aktarılan haberde, İsrailli güvenlik yetkililerinin Hamas’ın bölgeyi yeniden yönetmesine izin verilmeyeceğini vurguladığı belirtildi.

Seçenekler Değerlendiriliyor

Yetkililerin, sınır kapısının yönetimi konusunda birçok seçeneği masaya yatırdığı ve bunlar arasında İsrail’in geçici olarak kontrolü ele alması veya Hamas’la bağlantısı olmayan Filistinli bir tarafça denetlenmesi gibi seçenekler olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra Tel Aviv’in, sınır kapısında denetimi başka ülkeler veya özel şirketler aracılığıyla sağlamasının da değerlendirildiği ifade edildi.

Konu Yarın Mini Bakanlar Kurulu’nda Görüşülecek

Savaş sonrası Refah Sınır Kapısı’nın kimin yöneteceği meselesinin oldukça önemli olduğu ve bu konunun yarın Mini Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacağı belirtildi.