Derin Akıntılarla İlgili Yapılan Çalışmada 2,4 Milyon Yıllık Değişimler Ortaya Konuldu

featured

‘Nature Communications’ dergisinde yayınlanan bir analize göre, derin akıntılar 2,4 milyon yıllık periyotlarla artış ve azalış gösteriyor. Bu değişimler, Güneş’ten gelen enerjinin arttığı dönemlerle ve daha sıcak küresel iklimlerle ilişkilendiriliyor.

Sydney Üniversitesi’nden Dr. Adriana Dutkiewicz’in Açıklaması

Sydney Üniversitesi’nden Dr. Adriana Dutkiewicz, derin deniz tortul verilerinde yapılan analizler sonucunda 2,4 milyon yıllık döngülerin keşfedildiğini belirtti. Dutkiewicz, “Bu döngüleri açıklamanın tek bir yolu var: Güneş’in etrafında dönen Mars ve Dünya arasındaki etkileşimlerdeki döngülerle bağlantılılar.” dedi.

Çekimsel Etkileşimlerin Rolü

Dünya’nın Mars’a olan çekimi, gezegenimizin derin deniz akıntılarında önemli değişikliklere neden oluyor. Bu çekimsel etkileşim, Dünya’nın her 2,4 milyon yılda bir daha yüksek düzeyde güneş ışınımına ve daha sıcak bir iklime sahip olduğunu gösteriyor. Daha sıcak döngüler, derin deniz rekorlarındaki kırılmalarla ilişkilendiriliyor ve okyanus akıntılarının farklı iklim bölgelerinde önemli bir rol oynadığı vurgulanıyor.

‘Yarından Sonra’ filmi gerçekleşiyor mu? Atlantik Okyanusu akıntısının çöküşünün eşiğinde olması, Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyebilir.