H5N1 Kuş Gribi Tehlikesi: Uzmanlardan Yeni Pandemi Uyarısı

featured

H5N1 Kuş Gribi: Yeni Bir Pandemi Tehlikesi

2019 sonlarında başlayan ve tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisinin ardından, uzmanlar H5N1 kuş gribi türünün yeni bir pandemiyi tetiklemeye “tehlikeli derecede yaklaştığını” belirtiyor.

Virüsün Mutasyona Uğrayarak Bulaşıcılığının Artması

İnekler, kediler ve insanlar da dahil olmak üzere çeşitli memelilerde görülen enfeksiyon vakaları, virüsün mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı hale gelme riskini artırıyor. Kuş gribi, bulaştığı insanların yarısını öldürmesiyle korku yaratıyor.

Amerika’da Mutasyona Uğramış Virüs Vakaları

ABD’de, Teksas’taki bir mandıra çiftliği işçisi ve altı eyaletteki 12 inek sürüsünde virüs tespit edildi. Yine Teksas’ta ölen üç kedinin de virüs testi pozitif çıktı. Uzmanlar, virüsün daha kolay yayılacak şekilde mutasyona uğradığını belirtiyor.

Uzmanların Uyarısı ve Alınan Önlemler

Amerika’daki kuş gribi araştırmacıları, doktorlar ve devlet kurumları yetkilileri bir araya gelerek durumu değerlendirdi. Uzmanlar, henüz alarm verilmesini gerektirmeyecek kadar çok bilinmeyen olduğunu belirtti ve riskin düşük olduğunu vurguladı.

Dr. Suresh Kuchipudi’den Uyarı

ABD merkezli kuş gribi araştırmacısı Dr. Suresh Kuchipudi, H5N1 virüsünün potansiyel bir pandemik virüs olduğunu ve dünya çapında mevcut en büyük salgın tehdidine sahip olduğunu belirterek, hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.