Hastanenin Böbrek Nakli Başarısı ve Organ Bağışı Çağrısı

featured

Prof. Dr. Mehmet Deniz Aylı: “Böbrek Nakli Hayati Önem Taşıyor”

Hastanenin Nefroloji Kliniği Sorumlusu ve Transplantasyon Ünitesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Deniz Aylı, organ bağışının önemine dikkat çekti. Türkiye’de 80 bin civarında böbrek yetmezliği hastası olduğunu belirten Aylı, bu hastalar için en ideal tedavinin böbrek nakli olduğunu vurguladı.

Türkiye Canlıdan Böbrek Nakillerinde İlk Üçte Yer Alıyor

Prof. Dr. Aylı, Türkiye’nin canlıdan böbrek nakillerinde dünya genelinde ilk üçte yer aldığını belirterek, hastanenin Transplantasyon Ünitesi’nde şu ana kadar 27 başarılı böbrek nakli gerçekleştirildiğini ifade etti. Bu nakillerin 22’si canlıdan, 5’i ise kadavradan organ bağışıyla yapıldı.

Toplumsal Farkındalık ve Organ Bağışı

Prof. Dr. Aylı, organ bağışı konusunda toplumsal farkındalığın artmasının önemine vurgu yaparak, kadavradan organ bağışı sayılarının artırılması gerektiğini belirtti. Türkiye’de organ nakillerinin yüzde 70’inin kadavradan yapıldığını ve bu oranın artması gerektiğine dikkat çekti.

Doç. Dr. Birkan Birben: “Böbrek Nakillerinde Kapalı Yöntem Kullanılıyor”

Genel Cerrahi Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Birkan Birben, hastanenin canlı vericili böbrek nakillerinde verici ameliyatlarının kapalı yöntemle yapıldığını ve nakillerin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini paylaştı. Nakil olan hastaların farklı branşlardan uzmanların yer aldığı ekip çalışmasıyla tedavi edildiğini belirtti.

Selma Laçin: “Enerjim Yerine Geldi”

49 yaşındaki Selma Laçin, eşinden aldığı böbrek nakli sonrası sağlığının çok iyi olduğunu dile getirdi. Eşinin seve seve böbreğini verdiğini belirten Laçin, nakil sonrası yaşadığı enerji artışının hayatında pozitif etkiler yarattığını ifade etti.