ABD’de Yayılan Yeni H5N1 Virüsüne İlişkin Uyarılar ve Çalışmalar

featured

CDC, H5N1 Virüsüne Karşı Uyarı Yayınladı

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, Highly Pathogenic Avian Influenza A (Yüksek Patojenik Influenza A) H5N1 kuş gribi ile ilgili bir uyarı metni yayınladı. Yeni H5N1 virüsünün Teksas, Kansas, Idaho, New Mexico ve Michigan eyaletlerinde tavukçuluk tesislerinde ve sığır çiftliklerinde görüldüğü belirtildi.

Sığırlarda ve İnsanlarda Görülen Virüse İlişkin Bilgilendirme

Yeni H5N1 virüsünün sığırlarda görülmesinin beklenmedik olduğu vurgulanırken, virüsün mutasyona uğraması durumunda risklerin artabileceği uyarısında bulunuldu. Şu ana kadar sığırdan insana bulaşma konusunda kesin bir veri bulunmamaktadır.

Çiğ Süt Ürünlerine Yönelik Uyarılar

ABD Tarım Bakanlığı, HPAI’nın çiğ sütte bulaşma olasılığı nedeniyle pastörize edilmemiş süt ürünlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. FDA ise sektöre bu konuda uyarıda bulunarak çiğ süt veya kuş gribiyle enfekte olan ineklerin sütünden yapılan ürünlerin üretim ya da satışının önerilmediğini duyurdu.

Uzmanların Değerlendirmeleri

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, virüsün sığırlara bulaşmasının beklenmedik bir durum olduğunu ve riskin henüz düşük olduğunu belirtti. Ancak virüsün mutasyona uğraması durumunda salgın riski artabilir.

Geleceğe Yönelik Endişeler

Prof. Dr. Yılmaz, gelecekteki pandemilerin kuş gribinden kaynaklanabileceğini düşündüğünü ifade ederken, erken tanı ve uyarı sistemlerinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak yetkililerin ve araştırmacıların bu konuda dikkatli olmalarını ve gereken önlemleri almalarını önerdi.