Columbia Üniversitesi Araştırması: Hamilelik genç kadınların biyolojik yaşını etkiliyor

featured

Hamilelik, Genç Kadınların Fiziksel Yaşlanma Sürecini Etkiliyor

ABD merkezli Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırmada, her hamileliğin genç kadınların fiziksel yaşlanma sürecine iki ila üç ay eklediği ortaya çıktı. Filipinler’deki gençlerin epigenetik saatlerini inceleyerek yapılan analizlerde, hamileliğin genç kadınların biyolojik yaşını hızlandırdığı gözlendi.

Erkeklerin Biyolojik Yaşını Etkilemiyor

Çalışmada ilginç bir bulgu da, hamileliğin erkeklerin biyolojik yaşını etkilemediği oldu. Yapılan analizler sonucunda, hamileliklerin genç kadınların yaşlanma sürecini hızlandırdığı ancak erkeklerde benzer etkinin görülmediği belirlendi.

Genç Kadınlar ve Hamilelik

Çalışmanın başındaki isim Dr. Calen Ryan, bulgularıyla ilgili olarak, “Epigenetik saatler, yaşam kaynakları genelinde biyolojik yaşlanmayı inceleme şeklimizde devrim yarattı ve üreme ve diğer yaşam olaylarının uzun vadeli sağlık maliyetlerinin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını incelemek için yeni fırsatlar açtı” dedi. Dr. Ryan ayrıca, hamileliğin genç kadınların biyolojik yaşını hızlandırdığını belirtti.

18-24 Yaş Aralığında Etkili

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri (PNAS) dergisinde yayınlanan çalışmanın sonuçlarına göre, hamileliğin genç kadınların biyolojik yaşını etkilediği zaman diliminin genellikle 18 ila 24 yaş arası olduğu belirlendi. Dr. Ryan, “Hamileliğin rolü ve yaşlanma sürecinde üremenin diğer yönleri hakkında öğrenecek daha çok şeyimiz var. Ayrıca, bu belirli bireylerde hızlandırılmış epigenetik yaşlanmanın, onlarca yıl sonra yaşamda kötü sağlık veya ölümle ne ölçüde ortaya çıkacağını artık biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dr. Ryan’ın açıklamalarına göre, çalışmanın sonuçları genç annelere ve yeni ebeveynlere bakımın önemini vurguluyor. Hamileliğin genç kadınların sağlığı üzerindeki potansiyel uzun vadeli etkilerini anlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak büyük önem taşıyor.