İspanya’da Yapay Zekâ Sunucusu Survivor Programında!

featured

Yapay Zekâ Fenomeni Alba Renai, Survivor Programında!

İspanya’da yapay zekâ teknolojisinin ilginç bir kullanımı ortaya çıktı. Televizyon devi Mediaset İspanya’nın yan kuruluşu Be a Lion tarafından geçen yılın sonunda yaratılan yapay zekâ fenomeni Alba Renai, Survivor isimli programın özel bir bölümünde sunuculuk yapacak.

350 Kişinin Özelliklerinin Kombinasyonuyla Oluşturulan Yapay Zekâ Sunucusu

Baştan aşağı normal bir insan görünümünde tasarlanan Alba Renai, 350 genç yetişkinin fiziksel ve kişilik özelliklerinin kombinasyonuyla yaratıldı. Instagram’da 10 binden fazla takipçiye sahip olan Alba, şimdi de İspanyol televizyonunda izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Gelen Tepkiler Üzerine Açıklamalar

Alba’nın duyurusuyla birlikte sosyal medyada farklı tepkiler oluştu. Bazı kullanıcılar yapay zekâ botu olduğunu bilmeyerek Alba’yı gerçek biri olarak gördü, bazıları ise endişelerini dile getirdi. Bu tepkiler üzerine Be a Lion, Alba’nın kimsenin işini elinden almayacağını garanti etti.

İnsan Yeteneğini Yerine Koymaya Çalışmıyorlar

Be a Lion Markalı İçerik ve Deneyim Direktörü Luis Movilla, projenin insanların yerini almak değil, insanlarla birlikte var olmak amacı taşıdığını belirtti. Yapay zekâ fenomeni Alba, sadece bir örnek olarak, son dönemde sosyal medyada yükselen yapay zekâ fenomenleri arasında yer alıyor.

Sosyal Medyayı Sallayan Yapay Zekâ Fenomenleri

Alba Renai’nin yanı sıra, İspanya’da başka yapay zekâ fenomenleri de gündeme gelmeye devam ediyor. Modelleme ajansının yarattığı Aitana ve Milla Sofia gibi dijital karakterler, sosyal medyanın dikkatini çekmeye devam ediyor.