Sağlık Bakanlığı’nın YAŞAM Projesi ile 80 Yaş ve Üstü Vatandaşlara Özel Sağlık Hizmetleri

featured

YAŞAM Merkezleri Hastanelerde Hizmet Vermeye Başladı

Sağlık Bakanlığı tarafından geçen yıl başlatılan uygulama kapsamında hastaneler bünyesinde faaliyete geçirilen YAŞAM’ların sayısı her geçen gün artıyor. Bu merkezlerden biri, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi içerisinde yer alıyor. Merkezde, 80 yaş ve üstü kişilere ihtiyaç duydukları sağlık hizmetleri veriliyor.

Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı: “Merkezimize 200’e Yakın Hastamız Kayıtlı”

Hastanenin Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, yaklaşık 6 ay önce hizmete başlayan merkeze ilişkin yaptığı açıklamada, YAŞAM projesini ilk başlatan hastanelerin başında geldiklerini söyledi. Naharcı, hastaların merkezde görevli hekimlerce takip edildiğini ve değerlendirildiğini belirtti. Merkezde 80 yaş ve üstü hastaların tahlil ve diğer tüm işlemlerinin koordineli bir şekilde yürütüldüğünü vurguladı.

Kronik Hastalıklar Detaylı Değerlendiriliyor

YAŞAM Merkezi’ne başvuran yaşlılar, ilgili hekim tarafından detaylı bir değerlendirmeye tabi tutuluyor. Kronik hastalıklar, depresyon, bunama, demans gibi konular ayrıntılı olarak ele alınıyor. Merkezde görevli gerontologlar hastanın mental durumunu test ederken, sağlıklı yaşlanma önerileri de sunuyorlar.

Vatandaşlar Memnuniyetlerini Dile Getiriyor

85 yaşındaki İsmet Erişen, merkezde aldığı hizmetten memnuniyetini dile getirirken, 81 yaşındaki Macide Özdel Şahin de düzenli takip ve kolay işlemlerden dolayı memnun olduğunu ifade etti.