‘Şeytan Kuyruklu Yıldızı’ Mart Ayında Göz Kamaştırıyor

featured

12P/Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı’nın Gözlemlenebilirliği

‘Şeytan Kuyruklu Yıldızı’ olarak da bilinen 12P/Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı, medyada şeytanın boynuzlarına benzetilmesinden dolayı bu ismi almıştır. Bu kuyruklu yıldız, mart ayının sonuna kadar Kuzey Yarımküre’de Koç Takımyıldızı karşısında çıplak gözle görülebilir durumda olacak. Önümüzdeki ay gerçekleşecek tam Güneş tutulması sırasında da olağanüstü parlak bir şekilde var olacak ve 21 Nisan itibarıyla, mayıs ayında Kuzey Yarımküre’de gözden kaybolmadan önce Güneş’e en yakın mesafeye ulaşacak.

Bilim İnsanlarının Gözlemleri

Maryland Üniversitesi Astronomi Gözlemevi Müdürü Elizabeth Warner, Washington Post’a yaptığı açıklamada, “Kuyruklu yıldız biraz daha parlaklaşsa da yine de muhtemelen birçok yerde dürbünle görülebilecek. Yine de karanlık yerlerden çıplak gözle görülebilir olacak.” dedi. Bilim insanları, bu ay parlaklıkta katlanarak artışa neden olan daha fazla parlamanın mümkün olduğunu söylüyor ancak bu durumun nedeni henüz bilinmiyor.

Warner, “Kuyruklu yıldız kendisini biraz daha parlak hale getiren bir patlama yaşarsa, o sırada Jüpiter’in yakınında Güneş’in solunda görülebilir olabilir” açıklamasını yaparken, kuyruklu yıldız uzmanı John Bortle ise bu tahmini bir “fantezi” olarak nitelendirerek, 12P/Pons-Brooks Kuyruklu Yıldızı’nın Güneş’e yaklaştıkça zaten daha da parlaklaştığını ve herhangi bir ilave alevlenmenin pek fark edilmeyeceğini belirtti.