Türk Futbolunda Heyecan Dorukta: Galatasaray ve Fenerbahçe Arasındaki Rekabet

featured

Süper Lig’de Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Rekabet

Türk futbolu, belki de bir daha yaşanmayacak bir Süper Lig sezonu geçiriyor. Saha sonuçları, bazı haftalarda federasyon yönetimi ve hakemlerle ilgili tartışmaların gölgesinde kalsa da zirvedeki iki takım; eşine az rastlanır bir rekabetle son 4 haftaya giriyor.

Galatasaray ve Fenerbahçe Tarih Yazıyor

Galatasaray ve Fenerbahçe, hem lig hem de kulüp tarihlerinin rekorlarını kırarken veya kırmaya adayken; sezon sonunda kimin ipi göğüsleyeceği merak ediliyor. Bu kıyasıya mücadelenin sonucu mayıs ayında belli olurken SÖZCÜ, önceki sezonlarda yaşanan yarışları mercek altına aldı.

Üç Büyükler ve Diğer Takımlar

Süper Lig, tam 65 yıl önce; 1959’da hayata geçirildi. Geride kalan sezonlar ağırlıklı olarak; Türk futbolunun lokomotifi üç büyüklerinin şampiyonluk yarışına sahne oldu. Ezeli rakiplerin dışında yarışa girip kazanan kulüpler Trabzonspor, Bursaspor ve Başakşehir’di. Üç büyüklerden Galatasaray ve Fenerbahçe 30’ar kez, Beşiktaş ise 24 kez; birbirleriyle mutlu son için mücadele etti.

Galatasaray’ın Üstünlüğü

Galatasaray, ezeli rakiplerine yarışlarda büyük üstünlük sağladı. Sarı-kırmızılılar, 30 sezonun 20’sinde şampiyonluğa ulaşıp yüzde 66 başarı oranı yakaladı.

Fenerbahçe’nin Hüsranı

Galatasaray, bu sezon çekiştiği Fenerbahçe ile daha önce 18 sezonda yarıştı ve şampiyonluklarda 13-5 üstünlük sağladı. Aslan, 12 sezonda yarıştığı Beşiktaş’ı da 7 kez alt etmeyi başardı. Fenerbahçe ile Beşiktaş arasındaki rekabette önde olan taraf ise sarı-lacivertliler: 12 sezonda 7-5.

Fenerbahçe, Kara Kartal ile yarıştığı sezonlardaki üstünlüğünü Galatasaray ile girdiği rekabete taşıyamadığı için 30 sezonda en çok üzülen takım konumunda: 12 şampiyonluk, 18 ikincilik.