Cambridge Üniversitesi’nden Yapılan Araştırmaya Göre Obeziteye Yol Açan Genler Yetişkinlerde Etkili

featured

Cambridge Üniversitesi’nde Yapılan Araştırma

Nature Genetics dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, Cambridge Üniversitesi Tıbbi Araştırma Konseyi’nden bilim insanları, Birleşik Krallık Biyobanka veritabanındaki 500 binden fazla kişinin verilerini inceleyerek obeziteye yol açan genlerin yetişkinlerde etkili olduğunu ortaya koydu.

BSN ve APBA1 Genlerinin Rolü

Araştırmacılar, BSN ve APBA1 adlı iki genin varyantlarının yetişkinlerde obezite riskini artırdığını belirledi. BSN’deki varyantların yüksek diyabet ve yağlı karaciğer hastalığı riskiyle ilişkilendirildiği ve her 6 bin 500 yetişkinden 1’ini etkilediği belirtildi.

Obezite ve Gen Varyantları

Araştırma yazarlarından Profesör Giles Yeo, BSN genindeki varyantları taşıyan kişilerin yaşlandıkça beyinlerindeki nöronların bozulmaya başladığını ve bu durumun beyinde gıda alımını kontrol eden temel devreleri kaldırarak obezite riskini artırdığını açıkladı.

Olumlu Gelişmeler

Profesör Yeo, bu gen varyantlarının ilaç şirketlerine önleyici tedaviler geliştirmelerine olanak sağlayabileceğini belirtti. Araştırmanın sonuçları, obezitenin genetik kökenlerini anlama ve tedavi alanında yeni kapılar açabilir.