İki Çocuk Annesi Demet Bedir, Köyüne Dönerek Sürü Sahibi Oldu

featured

Geçim Sıkıntısından Kurtulmak İçin Köyüne Geri Döndü

2014 yılında eşinin işi nedeniyle Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine yerleşen 45 yaşındaki iki çocuk annesi Demet Bedir, ailesiyle tek maaşla zorluklarla geçim mücadelesi verdi. Ancak Bedir, 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var’ projesine başvurarak, 100 koyun desteği alıp, memleketi Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı Yarbaşı köyüne geri döndü.

Mutluluğu Köyünde Buldu

Yarbaşı köyünde koyunlarını otlatıp bakımlarını yaparak hayvan sayısını 2 yılda 500’e çıkaran Bedir, köyde olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bedir, “Büyükşehirlerde yaşamakta zorlananlar köylerine dönsün. Biz geçimimizi çok güzel sağlıyoruz” dedi.

Geçimini Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği İle Sağlıyor

Bedir, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin verimine dikkat çekerek, “Koyunları aldıktan sonra her şey yoluna girdi, maddi ve manevi olarak rahatladık. Kuzuları satıp elde ettiğimiz gelirle daha güzel ve rahat yaşıyoruz” şeklinde konuştu. Geçimlerini koyun yetiştiriciliği ile sağlayan Bedir ve ailesi, 100 koyunla başladıkları işten 500 hayvana ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor.