ABD Üniversitelerinde Filistin’e Destek Gösterileri Sürüyor

featured

Filistin’e Destek NYU Kampüsünde Toplandı

ABD’deki üniversitelerde, okul yönetimlerinin kısıtlamalarına ve polisin müdahalesine rağmen, Filistin’e destek gösterileri devam ediyor. New York Üniversitesi (NYU) kampüsünde, Gazze dayanışma çadırlarının dağıtılması üzerine öğrenciler bir araya geldi.

Protestolara Sivil Toplum ve New York Halkı Destek Verdi

Columbia Üniversitesi’nden sonra en yoğun protestoların düzenlendiği NYU’da, öğrencilerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve New York halkı da destek verdi.

Protesto Gösterilerine “Shut It Down” Grubu da Katıldı

“Shut It Down” adlı grup, Gazze’deki saldırılara karşı New York sokaklarında etkili ve barışçıl protestolar düzenleyen gruptu. Üyeleri de NYU’da gerçekleşen protestoya katılarak destek verdi.

Göstericiler Helikopter ve Dronlarla Takip Edildi

Filistin lehine slogan atan aktivistler ve öğrenciler, üniversitelerdeki ifade özgürlüğü kısıtlamalarına karşı tepki gösterirken, güvenlik güçleri tarafından havadan helikopter ve dronlarla takip edildi.

Protestolar Diğer Üniversitelere de Yayıldı

Amerika genelindeki birçok büyük üniversitede, Filistin’e destek gösterileri devam ediyor. Son 2 haftada polis, öğrencilerle birlikte bazı öğretim görevlilerinin de aralarında bulunduğu 2 binden fazla kişiyi gözaltına aldı.