Arjantin Senatosu, Milei’nin Ekonomi Reformlarını Reddetti

featured

Senato, Milei’nin Reform Kararnamesini Reddetti

Arjantin Senatosu, Devlet Başkanı Javier Milei’nin ekonomiyi serbestleştirmeye yönelik kapsamlı kararnamesini 42’ye karşı 25 oyla reddetti. Kararname, konut kiralama piyasası, gıda perakendecileri, hava yolları ve arazi mülkiyeti gibi 300’den fazla konuyu içeriyordu.

Milei, Radikal Değişim İçin Mücadele Ediyor

Aralık ayında yayınlanan kararnameyle devlet müdahalelerini kısıtlayan Milei, La Libertad Avanza koalisyonu ile Senato koltuklarının yüzde 10’undan azını kontrol ediyor. Sol eğilimli Peronist muhalefetin yüzde 45’lik koltuk çoğunluğu, Milei’nin reformlarını zorlaştırıyor.

Milei’nin Reformlarına Direniş

Kararname, devlete ait şirketlerin özelleştirilmesini, işçi haklarının kısıtlanmasını ve yabancı yatırıma imkan tanıyan değişiklikleri içeriyordu. Kira yasasını kaldıran kararname, ülkede protestolara neden oldu.

Anayasa Aykırı Kararname

Birçok milletvekili, Milei’nin kararlarını yasa tasarısı olarak sunması gerektiğini savunurken, önlemin anayasaya aykırı olduğunu belirtti. Kararname, alt meclis tarafından da reddedilene kadar geçerli olacak.

Yatırımcı Güveni Sarsılabilir

Ekonomi profesörü Amilcar Collante’ye göre, Milei’nin reformlarının yatırımcı güvenini sarsabileceği ve Arjantin tahvilleri ile peso üzerinde baskı yaratabileceği belirtildi. Başkan ve kabinesi, yeni bir yasa tasarısı üzerinde görüşmelere başladı.

Milei’nin Başarısı Enflasyona Bağlı

Arjantin’de yıllık yüzde 276 oranında seyreden enflasyon, Milei’nin reformlarının başarısını etkileyecek. Siyaset profesörü Juan Negri, Milei’nin siyasi konumunun zayıfladığını ve kamuoyu desteğini enflasyonla ilişkilendirdiğini belirtti.